0

Jak uchronić dziecko przed spędzaniem całego dnia z telefonem?

Rozwój technologiczny to zarazem sukces, jak i przekleństwo XXI wieku. W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwym jest spotkanie nastolatka bez telefonu komórkowego. Należy jednak mieć pod kontrolą użytkowanie komórki przez niepełnoletnich – nie tylko z uwagi na treści zamieszczane w internecie, ale też z powodu coraz częstszego popadania w uzależnienie.

Wprowadź zasady 

Bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych reguł. Najlepiej zacząć od małych kroczków. Zarządź, że przy wspólnych, rodzinnych obiadach nie używacie telefonów. Zaproponuj odkładanie telefonów do specjalnie przygotowanego pudełka, a w ekstremalnych przypadkach – jeśli Twój nastolatek nie może iść nawet do toalety bez komórki – zastąp pudełko sejfem. Jeśli dziecko nadmiernie wyrazi swoje niezadowolenie, zaproponuj system nagradzania. Przykładowo, niech to będzie 5 złotych za godzinę nieużywania telefonu. Co może się przydać nastolatkowi bardziej, niż pieniądze na swoje zachcianki? Możesz też, w zamian za niekorzystanie z telefonu, zwalniać nastolatka z wybranych obowiązków domowych. Wybór należy do Ciebie. 

Znajdź dziecku hobby

Znajdując dziecku zajęcie lub pomagając mu pogłębić swoje zainteresowania, z pewnością ograniczysz jego czas spędzany z telefonem. Jeśli nastolatek chce grać w piłkę nożną – zapisz go na treningi, jeśli chce tańczyć – zapisz go do szkoły tańca. W ten sposób nie tylko zadba o swoją linię, ale i zajmie sobie czas. Jeśli dziecko ma kłopot z zainteresowaniem się jakimkolwiek aspektem, wyjdź z inicjatywą. Pomóż mu znaleźć hobby. Aby nie marnować czasu, początkowo możesz zorganizować rodzinne wieczory z planszówkami. To przynajmniej na jakiś czas odciągnie Twoje dziecko od telefonu.

Nie krzycz

Pamiętaj, aby przy wprowadzaniu wszelkich działań, nie być agresywną. Przede wszystkim nie krzycz i nie rozkazuj. To spowoduje odwrotny skutek do zamierzonego. Dziecko, robiąc Ci na złość, będzie spędzało z telefonem jeszcze więcej czasu. Uzbrój się w cierpliwość i przede wszystkim zacznij od rozmowy z dzieckiem. Poproś, aby nieco ograniczyło czas „z komórką”.