0

Jeśli dbasz o rozwój swojego malucha, to basen dla dzieci będzie świetnym rozwiązaniem. Jego pozytywny wpływ zarówno na rozwój, jak i motorykę jest nieoceniony. Poznaj 8 powodów, dla których warto chodzić z małym dzieckiem na basen.

Ograniczenia związane z pandemią pozbawiły nas na jakiś czas możliwości korzystania z basenów. Coraz więcej rodziców decyduje się jednak zapisać swoje niemowlęta i małe dzieci na zajęcia ruchowe w wodzie. Kiedy warto zabrać dziecko na basen? Jakie korzyści ma basen dla dzieci?

Kiedy można zabrać dziecko na basen?

Bardzo wcześnie, bo już po okresie noworodkowym można rozpocząć zajęcia basenowe. Wiele ośrodków sportowych i rekreacyjnych organizuje takie grupy. Dzieci uczestniczą w nich wspólnie z rodzicami. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki pływania. 

Kontakt wodą jest dla maluchów naturalnym zjawiskiem, bo przez 9 pierwszych miesięcy swojego życia znały tylko środowisko wód płodowych. Czy wiecie, że do koło 6, a nawet 8 miesiąca życia dziecko zachowuje naturalny odruch pływania i nie boi się wody?

Jakie korzyści dają małym dzieciom zabawy w prawdziwym basenie?

1. Rozwój umysłowy

Korzyści dla rozwoju dziecka jakie daje pływanie są obecnie dość dobrze poznane. Badania z 2014 roku z Uniwersytetu w Queensland wskazują, że ruchy wykonywane podczas pływania aktywują jednocześnie obie półkule mózgowe oraz wszystkie cztery płaty kory mózgowej. Następuje intensywne tworzenie się nowych połączeń między komórkami mózgowymi dziecka. To korzystnie wpływa na wzrost umiejętności poznawczych i staje się mocną bazą do nauki w przyszłości. Badania prowadzone przez Australijczyków potwierdzają te wnioski i dodatkowo wskazują, że korzystne efekty pojawiają się podczas pływania w ciepłej wodzie. Optymalna temperatura wody, w której mają pływać niemowlaczki ma 32-34℃.

2. Rozwój fizyczny

Pływanie i basen dla dzieci sprzyja rozwojowi fizycznemu i zdobywaniu nowych umiejętności ruchowych, ponieważ pracują wszystkie mięśnie, aktywizują się wszystkie stawy, wzrasta kondycja fizyczna.

3. Korzyści zdrowotne

Dzieci pływające są nie tylko silniejsze i sprawniejsze ruchowo, ale też zdrowsze. Basen dla dzieci kształtuje optymalną pojemność płuc i siłę oddechu. Oswojenie z wodą i umiejętność pływania może okazać się bardzo ważna w sytuacjach zagrożenia podczas zabaw w wodzie w późniejszych okresach życia.  

4. Działanie terapeutyczne

Dla dzieci z dysfunkcjami zdrowotnymi pływanie jest zalecane jako terapia. Wzmocnione i pozbawione przykurczów mięśnie oraz lepsza ruchomość w stawach, przeciwdziałają skoliozie, okrągłym plecom i wielu innym wadom postawy. Basen dla dzieci pomaga przy leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci. Następuje także poprawa w obrębie zdrowia psychicznego

5. Rozwijanie umiejętności społecznych

Zajęcia basenowe dają okazję do budowania umiejętności społecznych. Podczas zajęć obowiązują pewne zasady, do których trzeba się dostosować. Doskonali się rozumienie komunikatów pochodzących od innych osób. Doświadczanie coraz lepszej własnej kondycji, wypracowanie efektywniejszej techniki pływania, motywują do pracy nad sobą. Pozwalają poczuć sukces i podnoszą samoocenę. Kształtuje się poczucie obowiązku i odpowiedzialności za powierzone zadanie np. przygotowanie przyborów do pływania. Stałe terminy zajęć uczą systematyczności i mądrego zarządzania czasem.

6. Kształtowanie zdrowych nawyków

Pływanie może stać się pasją, sposobem spędzania czasu, źródłem przyjemności, sportowym stylem życia. „Basen” jest jednym ze skutecznych haseł, które odciągają małe dzieci, a później nastolatki od komputera.

7. Zacieśnianie więzi rodzinnych

Rodzinne wypady na basen to doskonała okazja do budowania pozytywnych relacji między dziećmi i rodzicami. Dziecko, obserwując zaangażowanie rodziców w aktywny styl życia, z czasem samo będzie inicjowało prozdrowotne pomysły. Dziecko podczas takich wspólnych działań ma dobre warunki, by budować pozytywny obraz świata i samego siebie.

8. Tworzenie bazy pod sukces życiowy

Pływanie od najmłodszych lat może być dobrym przygotowaniem do uprawiania innych dyscyplin sportowych. Jeśli macie za sobą systematyczne zajęcia basenowe, a w pewnym momencie wasze dziecko oznajmi, że chce uprawiać jakąś konkretną dyscyplinę sportową, to bądźcie pewni, że łatwiej będzie mu odnieść sukces. Dobra forma fizyczna, psychiczna i umysłowa przejawiająca się w łatwości podejmowania nowych wyzwań oraz wytrwałości w realizacji celów, będą sprzyjały sukcesom w różnych dziedzinach dorosłego życia waszych dzieci. 

Źródła:

  1. Baj-Lieder, M., Borowska-Kociemba, A., Kręć się, biegaj, baw się z nami, Gdańsk 2016.
  2. Cieszyńska, J., Korendo, M., Wczesna interwencja terapeutyczna, Kraków, 2018.
  3. ABC Spring issue 48, March-Juli 2019.

Zdjęcie: Alexandr Podvalny on Unsplash

Zobacz także:

Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu