0

Wystąpienia publiczne, wizyta u lekarza, rozwód, śmierć najbliższych to są jedne z licznych sytuacji stresogennych. To co dla jednych jest czymś normalnym i naturalnym, dla drugiego jest wydarzeniem bardzo stresującym. Nie możemy całkowicie pozbyć się stresu ze swojego życia, ale możemy go zredukować tak, by nie dominował nad nami.

Jaki jest efekt długotrwałego stresu?

O efektach stresu napisano już niejeden tom. Jego długotrwałe skutki są niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego warto się zastanowić jak go zminimalizować. Wśród psychicznych objawów możemy wyróżnić m.in.: problemy z sercem/układem krążenia, problemy ze snem, obniżona samoocena, stała nerwowość czy nawet depresja. Natomiast fizycznie są to np. migreny, obniżona odporność, kłopoty trawienne czy nadmierna potliwość. Lista objawów jest bardzo długa, a niebezpieczeństwa, które stres ze sobą niesie bardzo poważne.

Jaki jest wpływ stresowych sytuacji na zachowanie kobiety – matki?

Matka, która nigdy się nie stresowała, niech pierwsza rzuci kamieniem. Nie ma takiej, prawda? Tryb życia: praca – dom – dzieci jest bardzo stresogenny. W pracy stres związany z wykonywaniem obowiązków, w domu trzeba posprzątać i go „ogarnąć”, a i dzieci zasługują na uwagę. To wszystko sprawia, że kobiety bardzo często tłumią w sobie emocje. Początkowo może to zdawać egzamin, ale w pewnym momencie, gdy nazbiera się tego dużo – wybuchamy, krzyczymy, a poszkodowanymi są najczęściej niczego nieświadome dzieci, bo np. nie posprzątały pokoju wystarczająco szybko.

Powoduje to również huśtawki nastrojów, co także wpływa stresująco na domowników, bo nie wiedzą i nie są w stanie określić, co spowoduje np. złość czy agresję mamy. Inne kobiety mogą stres i emocje zagłuszać słodkościami, a to krótka droga do otyłości i wpędzania siebie w poczucie winy. Stres i związana z tym nerwowość bardzo często powoduje, że „brak nam czasu”, mimo że wszystko robimy szybko, a to prowadzi, że mimowolnie odsuwamy i nie słuchamy dzieci, bo nasz umysł jest zaprzątnięty kolejnymi zdaniami.

Sposoby na zrelaksowanie ciała i umysłu

Zapisano już wiele stron z instrukcjami, sposobami i zachętami jak pozbyć się stresu. Poniżej zebraliśmy kilka propozycji, które, wprowadzone do życia, pomogą znacznie zredukować negatywne skutki stresu. W uspokojeniu się pomogą:

  • Techniki relaksacyjne/medytacyjne – jest to, w przeciwieństwie do wysiłku fizycznego, spokojny sposób na redukcję nagromadzonego stresu. Początkowo nie jest łatwe skupienie się na technice, ale z czasem „wchodzi to w krew”. Wyróżnić tu można np. jogę czy mindfulness.
  • Aktywność fizyczna – jest to jeden z najpopularniejszych sposobów odreagowania stresu. Wiele osób uprawia jogging, biega lub wdrożyło do swojego planu dnia inny sport wysiłkowy. Aktywność fizyczna pomaga „wyłączyć” umysł od nadmiernego myślenia, co znacznie redukuje stres.
  • Dzielenie się swoimi emocjami z najbliższymi – mów o tym, co czujesz. Twoi najbliżsi nie wiedzą dlaczego jesteś zła czy poirytowana. Na spokojnie wytłumacz, co się z Tobą dzieje. Dzięki temu Ty poczujesz się lepiej, a rodzina zrozumie, że potrzebujesz chwili spokoju.
  • Bądź asertywna – wyćwicz w sobie umiejętność mówienia „nie” w sprawach, które Ci nie służą. Pamiętaj, nie musisz się zgadzać na wykonanie wszystkich zadań w pracy, czy ulegania wszelkim prośbom, bo „Ty to zrobisz najlepiej”.
  • Spotykaj się z innymi – nie zamykaj się w stałym cyklu praca-dom. Znajdź grupę osób, która ma podobne zainteresowania. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń z innymi pozwoli spojrzeć na wiele spraw z odmiennego punktu widzenia, dzięki czemu szybciej możemy znaleźć rozwiązania czy spostrzeżemy, że „nie taki diabeł straszny”.
  • Wygospodaruj czas tylko dla siebie – tryb życia rzadko kiedy pozwala na znalezienie czasu dla siebie. Kobiety bardzo często zapominają o swoich potrzebach, a małe przyjemności, które sobie sprawimy sprawią, że podnosi się nasza energia i motywacja. Pamiętaj! Ty też jesteś ważna!
  • Baw się ze swoimi pociechami – zabawa z dziećmi nie tylko pomoże się zrelaksować, ale także pobudzi Twoją wyobraźnię, umocni więź między wami i stworzy miłe wspomnienia, a może być źródłem zabawnych anegdotek.
  • Proś o pomoc – to, że czasem potrzebujesz pomocy w opiece nad dziećmi czy w pracy nie jest sygnałem, że sobie z czymś nie radzisz. Wręcz przeciwnie – oznacza to, że jesteś człowiekiem, a nie bezduszną maszyną. Zdziwisz się, ile osób może być chętnych do pomocy.
  • Stosowanie ziół – do codziennego rytuału można włączyć np. wieczorne picie herbatki ziołowej z melisy czy kozłka lekarskiego. Są także dostępne gotowe mieszanki stworzone specjalnie na uspokojenie. Działają one łagodnie, więc efekt przyjdzie powoli i niezauważenie.

Pamiętaj, że nie musisz stosować ich wszystkich, wybierz te, które pasują do Twojego temperamentu i trybu życia. Wybierz i stopniowo wprowadzaj do swojego życia. To, że początkowo nie uda Ci się systematycznie ich praktykować, nie jest niczym złym – dla nowych rzeczy czasem potrzebujemy chwili by się „zadomowiły” w naszym umyśle.

Powodzenia! 😊

Polecane: